Prekonanie búrky
Keď sme tesne po zlej skúsenosti vo vzťahu, alebo ak nás zasiahla naozaj silným spôsobom, prípadne ak už príliš dlho prešľapujeme na mieste, je najlepším riešením stiahnuť sa. V takejto situácií aj tak nemáme príliš chuť na nejaké ďalšie dobrodružstvo, práve naopak. Alebo nám možno aj trocha hrajú žilky, no zároveň sa bojíme znova sa vystaviť riziku, že... Nech je to ako chce, je dobré si dať na chvíľu pauzu.
Túto etapu však nie je dobré len tak nechať na seba pôsobiť. Čas hojí veľa rán, ale nie vždy mu to umožňujeme. Ak by sme sa fyzicky škaredo porezali a ranu náležite neošetrovali, mohlo by to dopadnúť veľmi zle... V prípade psychického zranenia je to podobné. Avšak v oboch prípadoch k procesu liečenia pristupujeme vecne. Venujeme zraneniu náležitú pozornosť, ale nerobíme z toho väčšiu drámu, než akou je. Zo začiatku to skutočne bolí a vyzerá škaredo, no prehnaným „skučaním“ to ani neprestane bolieť, ani neopeknie, práve naopak – všetko sa tým len zhorší. Skrátka, po prvotnom šoku je potrebné zachovať chladnú hlavu, a byť najmä vecný a pragmatický.
Ako to všetko ale urobiť, a čo teda presne robiť? Ak máte to šťastie v nešťastí, že ste sa k tomuto článku dostali tesne po zlej skúsenosti (možno doslova pár hodín po), je to veľká výhoda. Je totiž dôležité čo najskôr vec uchopiť správnym spôsobom. (Ja som takéto šťastie nemal a z relatívne malého - aj keď nepríjemného a bolestného zážitku/vzťahu - som nechal vyrásť strašiaka, ktorý ma sprevádzal takmer dve desaťročia... Nie preto, že by to bolo také vážne, že by ma ten vzťah úplne zničil, ale z toho dôvodu, že som od začiatku nepodnikal tie správne kroky. Nevedel som, čo mám robiť. Len som sa hneval, že ten vzťah prebiehal ako prebiehal, a na všetky ďalšie potenciálne vzťahy som sa začal dívať zmenenou optikou a maril jednu príležitosť za druhou. Ak by som v tom čase mal vedomosť o tom, čo s tým, veľa vecí by bolo ináč...).
V podstate sa jedná o pár krokov, ktoré môžete bod po bode absolvovať (alebo si z nich vybrať len to, čo vám vyhovuje, resp. poradie, ktoré vám vyhovuje):
- Vyzúriť sa, vykecať sa, vyplakať sa... skrátka zo seba dostať zlosť, smútok a pod., oklepať sa z prvotného šoku, dostať sa z najhoršieho von. Napríklad pomocou bioenergetických cvičení či vedením si sebareflexívneho denníku. Na konci by malo prísť uvedomenie, že hoci to bolo zlé, niekedy dokonca veľmi zlé – prežili ste to.
- Oddychovať, regenerovať, odreagovať sa, spracovávať smútok, nič a nikoho neriešiť... Dať si pohov. Pokojne aj na pol roka ak je to potrebné.
- Aktívne spracovať negatívny zážitok/traumu postupmi ako sú napríklad neurolingvistické programovanie (NLP), Nástroje* , Kvantové unášanie, Čchi-kung,...
- Analyzovať, čo sa „tam“ vlastne stalo a prečo. Hľadať spôsoby, ako sa tomu nabudúce vyhnúť Urobiť si v tomto smere jasno a mať aspoň rámcový plán, čo tento krát urobím inak..
- Vyzúrený, oddýchnutý, spracovaný a zanalyzovaný sme pripravený na ďalší pokus ísť v ústrety partnerskému šťastiu.
*knihy od autorov Barry Michels – Phil Stuzt: Nástroje a Coming Alive (táto kniha nie je dostupná v Slovenskom preklade). .
Prirodzene tieto kroky nemusia vždy stačiť. Hlavne, ak váš negatívny zážitok zo vzťahu/pokusu o vzťah bol naozaj silný či vyslovene deštruktívny... Vtedy je lepšie ísť za nejakým odborníkom (psychológom, terapeutom), nebyť na to sám a dané kroky používať súbežne s terapiou. K týmto bodom sa tiež môžeme vracať priebežne - medzi jednotlivými pokusmi (bod 5).